Dačić u SB UN: Ako nećete razgovor, ne zovite Srbiju

566

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić pozvao je članice Savjeta bezbjednosti UN da ne relativizuju pitanje nesprovođenja Briselskog sporazuma tvrdnjom da su za to sve strane krive.

Bolje da se kaže “Nećemo da realizujemo Briselski sporazum” i u tom smislu očekujem i vaše objektivno sagledavanje stanja, a ne relativizaciju – rekao je Dačić.

Kako je naveo, on je prije četiri godine potpisao taj sporazum sa Hašimom Tačijem, a prošlo je previše da bi stajali bilo kakvi argumenti za neispunjavanje preuzetih obaveza.

– Јa sam potpisao taj sporazum i znam da uvijek ima milion razloga za izbjegavanje ispunjavanja preuzetih obaveza, ali četiri godine su predug period da postoje čvrsti argumenti za to. Srbija će ispuniti sve što je potpisano, mi smo ga zato i potpisali – rekao je Dačić u obraćanju.

Dačić je u govoru na sjednici SB UN o izvještaju generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a i situaciji na Kosovu rekao i da će Beograd nastaviti da konstruktivno i odgovorno učestvuje u dijalogu, ali da sa strane Prištine nailazi na kontinuiranu opstrukciju i izostanak političke volje za postizanje istinskog napretka na planu normalizacije odnosa.

Dačić je pozvao SB UN, ali i EU i međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Prištinu kako bi se formirala ZSO.

– Sprečavanje formiranja “vojske Kosova” jasno je pokazalo da Priština i te kako može da prihvati sugestije međunarodne zajednice – rekao je Dačić.

Govoreći o Srbima nestalim, ubijenim i protjeranim sa teritorije KiM, Dačić je upitao zašto se o njima više ne govori u izvještajima SB UN i da li se na taj način legitimizuje ta činjenica.

– Da li to znači da se ovdje misli da istorija počinje od trenutka jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova? – upitao je Dačić.

Kako je rekao, Srbija je za trajno rješenje.

– Do njega možemo doći samo uvažavanjem legitimnih interesa i Srba i Albanaca. To da neko dođe i kaže “Ovo je nova država”, a da ne pita ništa državu u kojoj je, jeste nešto što, ako se ustanovi kao međunarodno pravo, može razbiti svaku od naših zemalja – rekao je Dačić.

Dačić je rekao i da predstavnici Prištine na sjednici nisu Kosovari, već Albanci.

– Ovdje nije riječ o pravu naroda na samoopredjeljenje. Koleginica Čitaku nije Kosovarka, nego Albanka. Ona ima svoju državu, to je Albanija. Riječ je o nacionalnoj manjini koja živjela na teritoriji Srbije i Јugoslavije, koja je stvorila novu državu. Mi želimo i o tome da razgovaramo, ali ako nemate o čemu sa nama da razgovarate, slobodno radite šta hoćete, ali nemojte da zovete Srbiju – rekao je Dačić.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš ocijenio je u novom izvještaju da se dijalog Beograda i Prištine suočava sa ozbiljnim izazovima, upozorivši da nema dovoljno napretka, uključujući i Zajednicu srpskih opština, i pozvao obje strane da ožive proces.

U Izvještaju o aktivnostima UNMIK-a i situaciji na Kosovu u periodu od 16. aprila do 15. jula navodi se da u tom periodu nije postignut napredak u primjeni postojećih sporazuma o uspostavljanju ZSO, ni kada je riječ o integraciji pravosuđa.

– Ohrabrujem privrženost načelu da se nesuglasice moraju rješavati isključivo mirnim sredstvima – naveo je Gutereš u tromjesečnom izvještaju koji će biti razmatran na sjednici SB UN u Njujorku.

Tanin-Guteres: Nastaviti dijalog što prije

Šef UNMIK-a Zahir Tanin pozdravio je inicijativu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji i istakao da bi što prije trebalo da budu nastavljeni razgovori Beograda i Prištine, koju pozvao na ozbiljnost i odgovornost.

Tanin je, predstavljajući putem video-linka na sjednici Savjeta bezbjednosi UN najnoviji tromjesečni izvještaj o radu Unmika i situaciji na Kosmetu, ocijenio da Vučićeva inicijativa predstavlja “važan razvoj situacije u regionu”.

– Postizanje fer, teških i često bolnih kompromisa iziskuje snažno liderstvo sa svih strana – istakao je on, napomenuvši da su mir i stabilnost u regionu povezani sa mirom i stabilnošću na Kosovu i normalizacijom odnosa Beograda i Prištine.

Tanin je ocijenio da je napredak u dijalogu Beograda i Prištine usporen političkim procesima i jedne i druge strane, ali i djelimičnom primjenom do sada postignutih sporazuma.

Generalni sekretar UN Antonio Guteres ocijenio je u najnovijem izvještaju da se dijalog Beograda i Prištine suočava sa ozbiljnim izazovima, upozorivši da nema dovoljno napretka, uključujući i formiranje zajednicu srpskih opština, i pozvao obje strane da ožive proces.

U izvještaju o aktivnostima UNMIK-a i situaciji na Kosovu od 16. aprila do 15. jula navodi se da u tom periodu nije postignut napredak u primjeni postojećih sporazuma o uspostavljanju zajednice srpskih opština, ni kada je riječ o integraciji pravosuđa.

Rusija: Kosovski projekat nastavlja da propada

Ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja rekao je da “kosovski projekat nastavlja da propada” i da Priština potpuno nekažnjeno nastavlja da ne ispunjava dogovore iz Brisela. On je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN o Kosovu i Metohiji rekao da Rusija u sadašnjim okolnostima ne vidi osnovu za smanjenje obima Unmika.

– Mnoge delegacije predstavljale su nam danas divnu sliku sa Kosova, ali to se ne podudara sa našim viđenjem situacije. Kosovski projekat i dalje pakazuje svoju neodrživost – naveo je Nebenzja.

On je istakao da Unmik ostaje značajan instrument za međunarodno praćenje situacije na Kosmetu.

Nebenzja je pozvao međunarodnu zajednicu da obezbijedi poštovanje Srba na Kosovu koji su izloženi napadima na njihn i njihovu imovinu.

On je rekao da ni dva mjeseca od izbora na Kosovu institucije još nisu počele normalno da funkcionišu, niti je ostvaren ni najmanji napredak po pitanju formiranja zajednice srpskih opštin.

Predstavnik Kine Vu Haitao ocijenio je da Savjet bezbjednosti UN treba da ostane posvećen situaciji na Kosovu i zadrži posredničku ulogu, istakavši da “ne treba ponavljati greške iz istorije”.

On je izrazio podršku što skorijem nastavku dijaloga Beograda i Prištine i primjeni dogovorenog uz izgradnju uzajamnog povjerenja, te pozvao i na uzdržavanje od akcija koje bi mogle dovesti do tenzija.

Predstavnici zapadnih zemalja, stalnih članica Savjeta bezbjednosti UN, pozvali su da se prorijede sjednice ovog tijela posvećene situaciji na Kosmetu, kao i da se razmotri smanjenje obima i, na kraju, ukidanje Unmika, čemu su se, osim Srbije, oštro usprotivile Rusija i Kina.

Većina ambasadora zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN je, tokom debate na sjednici o Kosovu, pozvala na brzo formiranje nove vlade samoproglašenog Kosova, ali i na obnovu briselskog dijaloga i nastavak normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Predstavnik SAD Mišel Sajson pozvala je sve države koje nisu priznale samoproglašeno Kosovo da to učine i da podrže njegovo članstvo u međunarodnim organizacijama, uključujući UN i Interpol, čemu su se pridružili i predstavnici Francuske, Velike Britanije i Јapana.

Ona je ocijenila da je Unmik izgubio razlog postojanja i zatražila da se ta misija postepeno smanji i na kraju ukine, a da se predstavljanje izvještaja i sjednice posvećene njenom radu održavaju na šest, umjesto na tri mjeseca. (B92, Agencije)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!