Srbija poslije drame pobijedila domaćina, pala Turska!

704

Reprezentacija Srbije pobijedila je Tursku u trećem kolu grupe D Evropskog prvenstva u Turskoj, Finskoj, Rumuniji i Izraelu sa 80:74.

Obje ekipe su prije meča trećeg kola poražene od Rusije pa je meč imao veliki rezultatski značaj i za Srbiju i za Tursku. Srbija je pobjedom izbila na drugo mjesto grupe D, u kojoj Rusi još ne znaju za poraz.

Srbija je pobijedila poslije vrlo napete završnice meča serijom trojki u režiji Bogdanovića, Lučića i Jovića koje su uspjele da prelome rezultat u trenucima kada su ‘Orlovi’ drastično pali.

Stefan Jović je bio najbolji u ekipi Srbije i pravi admiral na terenu sa 15 poena i 9 asistencija. Bogdanović je ubacio 17 poena, ali su njegove dve trojke u posljednjoj četvrtini kada su Turci poveli preokrenule rezultat na 59:57 u svoju korist. Mačvan i Lučić su imali po osam poena.

Bogdanović je tada u dva napada dao dve ključne trojke, pa Turcima nije pomogao ni Mahmutoglu koji je igrao kao u transu van linije 6.75 sa svojih 19 poena. Još 15 je ubacio Džedi Osman, a 13 Semih Erden.

Meč je počeo u znaku dobre odbrane i ukradenih lopti ‘Orlova’. Turci jesu na početku šutirali trojke 4/8 i nagovestili da će to biti veliki problem za ekipu Saše Đorđevića, ali su igrači Srbije znali kako da odgovore sjajnom timskom igrom.ž

Jović je za Srbiju postigao prve poene trojkom, ali je onda odličnom organizacijom igre razigravao Birčevića, Štimca i ostale saigrače pa je prednost Srbije postepeno rasla kako je prva četvrtina odmicala.

Vodili su ‘Orlovi’ 21:10 poslije odlične krađe Micića i kontre u kojoj su učestvovala čak četvorica igrača, Micić, Mačvan, Lazić i Milosavljević. Međutim, tačku na prvu dionicu Turci stavljaju onako kako su je i otvorili – trojkom. Osman je pogodio za 21:13.

Druga četvrtina je protekla veoma promenljivo u igri Srbije. Od izuzetno motivisanog početka kada su momci Saše Đorđevića poveli sa 14 poena razlike (27:13), do velike letargije u koju su zapali i velike serije Turske.

Turci su od dvocifrenog minusa došli na jedan posjed 27:25, a užasno loša četiri minuta na početku druge četvrtine koševima ublažuju Birčević i Mačvan koji čuvaju prednost i vode Srbiju do 31:25.

Nekoliko nerezonskih napada i izgubljenih lopti bili su razlog za zabrinutost, ali Turci zahvaljujući ‘ciglama’ Balbaja van linije za tri poena uspijevaju da sačuvaju prednost, koja je na poluvremenu poslije koša Gulera iznosila pet poena, 36:31.

Fanatična odbrana koju su Turci dignuti povratkom u meč i publikom prikazali u tom dijelu igre bila je i podstrek da se Srbija podigne. Falilo je malo sreće u pojedinim situacijama na početku treće dionice, kao kod Mačvanovog i Kuzmićevog dobrog zatvaranja turskih bekova lopta ipak dođe do Erdena za lako polaganje, ali to se nije odražavalo na rezultat.

A rezultat je posle Jovića još jednom u šestom minutu nastavka bio plus 10 za Srbiju 46:36. Od tog trenutka veliki pad u igri i još jedan povratak upornih Turaka.