21. teatar fest Petar Kočić: Ima života i van kasabe?

108

Teška čamotinja, ljudi ukopani u život male kasabe, skrivene tajne, tereti grijeha i isprazni pakao u njima, spleli su se u priču druge takmičarske predstave 21. teatar festa “Petar Kočić” Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad i Beo Arta Beograd “Anika i njena vremena”.

Likovi, njihovi mali životi, velike boli i tragedije, želja za bježanjem od sebe i od drugih, prikazani su kroz maestralnu izvedbu glumaca.

Snažnim i iskrenim emocijama, u radnju inspirisanu motivima Andrićeve pripovijetke “Anikina vremena” i drugih proznih djela, glumci Milica Trifunović, Nenad Pećinar, Biljana Keskenović, Dušan Vukašinović, Milovan Filipović, Jovana Mišković i Milica Grujičić udahnuli su život.

Predstava nastala po tekstu i u režiji Ane Đorđević stvorila je novu dimenziju izraza prebacivši andrićevske motive u današnje doba.

Govoreći o predstavi, glumac Nenad Pećinar rekao je da se naše društvo ni najmanje nije pomjerilo kroz istoriju.

– Jaz našeg vremena i vremena o kojem Andrić piše ne postoji. Što više igramo ovu predstavu, potvrđuje se da nema jaza. Nažalost, naše društvo se ni najmanje nije pomerilo od tog trenutka o kom Andrić piše. Za svaki lik bih mogao da kažem da postoji na našim ulicama, samo u drugačijoj odeći. Najmanje je ljudi koji uspevaju da se izbore sa zlom u sebi i koji veruju u ideju ljubavi – naveo je Pećinar.

Glumica Jovana Mišković objasnila je da je predstava priča o ljudima koji nisu vlasnici sopstvenih života.

– Naša priča je povezana sa današnjim vremenom, univerzalne su teme. Ljudi o kojima mi govorimo ne mogu da izađu iz tih okvira u koje su stavljeni. Borba za nekim ostvarenjem za slobodom je slična borbi današnjeg čoveka: borba da se ostvariš, da budeš svoj, da živiš svoj život, po svojim pravilima, to je iskonska potreba. Neki igraju po pravilima. To je sukob. U tom smislu je ovo savremena priča – rekla je Miškovićeva.

Kada je riječ o motivima predstave, glumica Milica Trifunović smatra da je dvostruki moral u našem društvu ključno pitanje koje je vanvremensko.

– To jeste pitanje od pre stotinu godina i za stotinu godina biće jednako aktuelno. Naviknuti smo da budemo u nekim okvirima i u formama. Pojedinac kad odluči sam da izađe iz tih okvira, spremni smo da ga vratimo u te okvire, jer imamo velike predrasude o tome hoće li on kao individualac uspeti ili neće uspeti u svojoj nameri. Pitanje je kolika je žrtva toga, u ovom slučaju je velika. Pošto je jedan život otišao, a pitanje je da li nestanak jednog života promeni išta u ljudima. I danas u 21. veku nama ljudi nestaju, mi se pitamo ko je odgovoran za to – kazala je Trifunovićeva.

Andrić kao inspiracija

– Ovo je nova drama koju je napisala Ana Đorđević inspirisana Andrićevim delom. Tekst je postojao pre nego što smo mi počeli s probama. Andrić nije bio sklon tome da dozvoljava da se igraju njegova dela u pozorištu i na filmu. Ako poredite pripovetku i našu predstavu, videćete da je mnogo toga promenjeno. Lik Anđe je minoran, koji se jednom ili dva puta spomene. Glavni lik u pripoveci je Mihailo stranac, koga mi nemamo. Mnogo toga je Ana promenila, ali je zadržala taj andrićevski stil, iako, ako krenemo po drami, nema više od pet Andrićevih rečenica – objasnio je glumac i direktor Drame Srpskog narodnog pozorišta Milovan Filipović.

(glassrpske.com)

PODIJELI

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar!
Unesite ime!